Co to jest Ethereum. Przewodnik dla początkujących

Aby w pełni zrozumieć Ethereum, co robi i jak może potencjalnie wpłynąć na nasze społeczeństwo, ważne jest, aby dowiedzieć się, jakie są jego podstawowe właściwości i jak różnią się one od standardowych podejść.

Przede wszystkim Ethereum to system zdecentralizowany, co oznacza, że nie jest kontrolowany przez żadną pojedynczą jednostkę zarządzającą. Bezwzględna większość usług internetowych, firm i przedsiębiorstw opiera się na scentralizowanym systemie zarządzania. Podejście to było stosowane od setek lat i choć historia raz po raz udowodniła, że jest wadliwa, jego implementacja jest nadal konieczna, gdy strony nie ufają sobie nawzajem.

Scentralizowane podejście oznacza kontrolę pojedynczego podmiotu, ale oznacza także pojedynczy punkt awarii, który sprawia, że aplikacje i serwery sieciowe wykorzystujące ten system są wyjątkowo podatne na ataki hakerskie, a nawet awarie zasilania. Co więcej, większość sieci społecznościowych i innych serwerów internetowych wymaga od użytkowników dostarczania co najmniej części danych osobowych, które następnie są przechowywane na ich serwerach. Stamtąd dane mogą być łatwo skradzione przez samą firmę, jej nieuczciwych pracowników lub hakerów.



Ethereum, będąc zdecentralizowanym systemem, jest w pełni autonomiczny i nie jest kontrolowany przez nikogo. Nie ma centralnego punktu awarii, ponieważ jest uruchamiany z tysięcy komputerów wolontariuszy na całym świecie, co oznacza, że nigdy nie może przejść w tryb offline. Co więcej, dane osobowe użytkowników pozostają na ich własnych komputerach, podczas gdy treści, takie jak aplikacje, filmy itp., pozostają w pełnej kontroli ich twórców bez konieczności przestrzegania zasad narzucanych przez usługi hostingowe, takie jak App Store i YouTube.

Po drugie, ważne jest, aby zrozumieć, że choć Bitcoin i Ethereum są wciąż porównywane ze sobą, Ethereum i Bitcoin to dwa zupełnie różne projekty o zupełnie innych celach. Bitcoin to pierwsza w historii krypto-waluta i system przekazów pieniężnych, zbudowany i obsługiwany przez rozproszoną technologię publicznej księgi o nazwie Blockchain.



Ethereum wykorzystał technologię Bitcoin i znacznie rozszerzył jej możliwości. Jest to cała sieć z własną przeglądarką internetową, językiem kodowania i systemem płatności. Co najważniejsze, umożliwia użytkownikom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji na Blockchain-ie Ethereum.

Te aplikacje mogą być całkowicie nowymi pomysłami lub zdecentralizowanymi przeróbkami już istniejących koncepcji. To zasadniczo odcina pośrednika i wszystkie wydatki związane z zaangażowaniem strony trzeciej. Na przykład jedyny zysk, który wynika z sympatii użytkowników i udostępniania ich ulubionych postów na Facebooku, generowany jest z reklamy umieszczonej na ich stronie i trafia bezpośrednio do Facebooka. W wersji społecznościowej Ethereum zarówno artyści, jak i publiczność otrzymują profity za pozytywną komunikację i wsparcie. Wreszcie, aplikacje oparte na Ethereum usuwają wszelkiego rodzaju płatności na rzecz stron trzecich za fascynację wszelkiego rodzaju usługami.

W skrócie, Ethereum to publiczna, rozproszona platforma programowa oparta na Blockchain, która umożliwia programistom tworzenie i wdrażanie zdecentralizowanych aplikacji.
 Jak wspomniano wcześniej, Ethereum jest zdecentralizowanym systemem, co oznacza, że wykorzystuje podejście typu peer-to-peer. Każda interakcja odbywa się pomiędzy i jest obsługiwana tylko przez użytkowników biorących w niej udział, bez udziału organu kontrolnego.

Cały system Ethereum jest wspierany przez globalny system tzw. "Węzłów". Węzły to wolontariusze, którzy pobierają cały Blockchain Ethereum do swoich komputerów i w pełni egzekwują wszystkie zasady konsensusu systemu, utrzymując sieć w uczciwości i otrzymując nagrody w zamian .

Te zasady konsensusu, a także wiele innych aspektów sieci są podyktowane "inteligentnymi kontraktami". Są one zaprojektowane do automatycznego wykonywania transakcji i innych konkretnych działań w ramach sieci ze stronami, którym nie ufasz. Warunki dla obu stron są wstępnie zapisane w kodzie ethereum. Spełnienie tych warunków uruchamia transakcję lub jakąkolwiek inną konkretną akcję. Wiele osób uważa, że inteligentne kontrakty są przyszłością i ostatecznie zastąpią wszystkie pozostałe opcje, ponieważ wdrażanie inteligentnych umów zapewnia bezpieczeństwo przewyższające tradycyjne prawo umów, zmniejsza koszty transakcji związane z kontraktowaniem i ustanawia zaufanie między dwiema stronami.

Co więcej, system zapewnia również swoim użytkownikom wirtualną maszynę Ethereum (EVM), która zasadniczo służy jako środowisko uruchomieniowe dla inteligentnych kontraktów opartych na Ethereum. Zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo wykonywania niezaufanego kodu, zapewniając jednocześnie, że programy nie zakłócają się nawzajem. EVM jest całkowicie odizolowany od głównej sieci Ethereum, co czyni go doskonałym narzędziem do testowania i ulepszania inteligentnych kontraktów.

Platforma udostępnia także token kryptowaluty zwany "Ether".

Kto stworzył Ethereum

Pod koniec 2013 roku Vitalik Buterin opisał swój pomysł w "white paper", którą wysłał do kilku swoich przyjaciół, którzy z kolei wysłali go dalej. W rezultacie około 30 osób skontaktowało się z Vitalik-iem, aby omówić tę koncepcję. Czekał na krytyczne recenzje i ludzi wskazujących na krytyczne błędy w koncepcji, ale takich krytycznych uwag nie było.

Projekt został publicznie ogłoszony w styczniu 2014 r., A główny zespół to Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Joe Lubin i Gavin Wood. Buterin przedstawił także Ethereum na scenie podczas konferencji Bitcoin w Miami, a zaledwie kilka miesięcy później zespół postanowił zorganizować crowdsale(przedsprzedaż) tokenu Ether, rodzimego symbolu sieci, aby sfinansować rozwój platformy.

Czy to jest kryptowaluta?

Z definicji Ethereum to platforma oprogramowania, która ma działać jako zdecentralizowany Internet, a także zdecentralizowany sklep z aplikacjami. System taki jak ten potrzebuje waluty, aby zapłacić za zasoby obliczeniowe wymagane do uruchomienia aplikacji lub programu. To tu pojawia się token "Ether".

Ether jest cyfrowym zasobem i nie wymaga od osoby trzeciej przetwarzania płatności. Jednak nie tylko działa jako waluta cyfrowa, ale także działa jako "paliwo" dla zdecentralizowanych aplikacji w sieci. Jeśli użytkownik chce coś zmienić w jednej z aplikacji w Ethereum, musi zapłacić opłatę transakcyjną, aby sieć mogła przetworzyć zmianę.

Opłaty transakcyjne są automatycznie obliczane na podstawie tego, ile "gazu" wymaga działanie. Ilość wymaganego paliwa jest obliczana na podstawie tego, ile mocy obliczeniowej jest konieczne i jak długo potrwa.

Czy Ethereum to Bitcoin?

Ethereum i Bitcoin mogą być w pewnym stopniu podobne, jeśli chodzi o aspekt kryptowaluty, ale w rzeczywistości są to dwa zupełnie różne projekty o zupełnie innych celach. Podczas gdy Bitcoin stał się stosunkowo stabilną i najbardziej popularną kryptowalutą do tej pory, Ethereum jest platformą wielofunkcyjną, a jej cyfrowa waluta Ether jest tylko częścią inteligentnych aplikacji kontraktowych.

Nawet przy porównywaniu aspektu kryptowaluty dwa projekty wydają się znacznie różnić. Na przykład Bitcoin  to tylko 21 milionamów Bitcoinów, jakie kiedykolwiek można stworzyć, podczas gdy potencjalny zapas Ether może być praktycznie nieskończony. Co więcej, średni czas eksploracji bloków Bitcoin wynosi 10 minut, podczas gdy Ethereum to nie więcej niż 12 sekund, co oznacza szybsze potwierdzenia.

Inną ważną różnicą jest to, że obecnie wydobywanie bitcoinów wymaga ogromnej ilości mocy obliczeniowej i energii elektrycznej i jest możliwe tylko przy użyciu farm górniczych na skalę przemysłową. Z drugiej strony, algorytm Ethereum działający na zasadzie proof-of-work zachęca do zdecentralizowanego wydobycia przez osoby fizyczne za pomocą kart graficznych GPU.

Być może najważniejszą różnicą między tymi dwoma projektami jest to, że wewnętrzny kod Ethereum jest kompletnością Turinga, co oznacza, że ​​dosłownie wszystko można obliczyć, o ile jest na to wystarczająco dużo mocy obliczeniowej i czasu. Bitcoin nie ma takiej możliwości. Podczas gdy kompletny kod Touringa zapewnia użytkownikom Ethereum praktycznie nieograniczone możliwości, jego złożoność oznacza również potencjalne komplikacje związane z bezpieczeństwem.

Jak działa Ethereum


Jak wspomniano wcześniej, Ethereum jest oparty na protokole Bitcoin i jego projekcie Blockchain, ale jest tak zmodyfikowany, że można obsługiwać aplikacje spoza systemów pieniężnych. Dwa podobieństwa tylko do Blockchainów polegają na tym, że przechowują całą historię transakcji w swoich sieciach, ale Blockchain Ethereum robi o wiele więcej. Oprócz historii transakcji, każdy węzeł w sieci Ethereum musi również pobrać najnowszy stan lub bieżące informacje o każdym inteligentnym kontrakcie w sieci, saldo każdego użytkownika i cały kod inteligentnego kontraktu oraz miejsce, w którym jest przechowywany.

Zasadniczo Ethereum Blockchain można opisać jako urządzenie oparte na transakcjach. Jeśli chodzi o informatykę, urządzenie jest definiowane jako coś, co jest w stanie odczytać serię danych wejściowych i przejść do nowego stanu opartego na tych danych wejściowych. Po wykonaniu transakcji urządzenie przechodzi do innego stanu.

Każdy stan Ethereum składa się z milionów transakcji. Transakcje te są grupowane w celu utworzenia "bloków", przy czym każdy blok jest powiązany z poprzednimi blokami. Zanim jednak transakcja zostanie dodana do księgi głównej, musi zostać zatwierdzona, która przechodzi przez proces zwany kopaniem.

Górnictwo jest procesem, w którym grupa węzłów wykorzystuje swoją moc obliczeniową do wykonania zadania "udowodnienia pracy", które jest w istocie zagadką matematyczną. Im potężniejszy jest ich komputer, tym szybciej może rozwiązać zagadkę. Odpowiedź na tę łamigłówkę sama w sobie jest dowodem pracy i gwarantuje ważność/poprawność bloku.

Wielu górników na całym świecie konkuruje ze sobą, próbując stworzyć i zwalidować blok, ponieważ za każdym razem, gdy górnik rozwiąże zadanie mu powierzone, nowe tokeny Eteru są generowane i przyznawane temu górnikowi. Górnicy stanowią trzon sieci Ethereum, ponieważ nie tylko potwierdzają i zatwierdzają transakcje oraz wszelkie inne operacje w sieci, ale także generują nowe tokeny waluty sieci.

Do czego można użyć Ethereum?


Przede wszystkim, Ethereum pozwala programistom budować i wdrażać zdecentralizowane aplikacje. Ponadto wszelkie scentralizowane usługi mogą być zdecentralizowane za pomocą platformy Ethereum. Potencjał platformy Ethereum do budowania aplikacji nie ograniczonych niczym innym niż kreatywnością twórców.

Zdecentralizowane aplikacje mogą całkowicie zmienić relacje między firmami i ich odbiorcami. Obecnie istnieje wiele usług, które pobierają prowizję za proste świadczenie usługi depozytowej i platformy dla użytkowników do handlu towarami i usługami. Z drugiej strony, Blockchain Ethereum umożliwia klientom śledzenie pochodzenia produktów, które kupują, podczas gdy wdrożenie inteligentnych kontraktów może zapewnić bezpieczny i szybki handel dla obu stron bez pośrednika.

Technologia Blockchain sama w sobie może zrewolucjonizować usługi internetowe, a także branże o ugruntowanych praktykach umownych. Na przykład branża ubezpieczeniowa w Stanach Zjednoczonych ma ponad 7 miliardów dolarów skumulowanych pieniędzy na ubezpieczenie na życie, które można redystrybuować w sposób uczciwy i przejrzysty za pomocą Blockchain. Ponadto, dzięki wdrożeniu inteligentnych umów, klienci mogą po prostu przesłać swoje roszczenie ubezpieczeniowe przez Internet i otrzymać natychmiastową automatyczną zapłatę, biorąc pod uwagę, że ich roszczenie spełnia wszystkie wymagane kryteria.

Zasadniczo Ethereum Blockchain jest w stanie przenieść swoje podstawowe zasady - zaufanie, przejrzystość, bezpieczeństwo i wydajność - do dowolnej usługi, biznesu lub branży.

Ethereum może być również używany do tworzenia Zdecentralizowanych Autonomicznych Organizacji (DAO), które działają całkowicie transparentnie i niezależnie od interwencji, bez jednego lidera. DAO są uruchamiane przez programowanie kodu i zbiór inteligentnych kontraktów zapisanych w Blockchain. Został zaprojektowany w celu wyeliminowania potrzeby osoby lub grupy osób w pełnej i scentralizowanej kontroli nad organizacją.

DAO są własnością osób, które kupiły tokeny. Jednak ilość zakupionych żetonów nie jest równoznaczna z udziałami w kapitale i własności. Zamiast tego żetony to wkłady, które zapewniają ludziom prawo głosu.

Zalety Ethereum

Platforma Ethereum korzysta ze wszystkich właściwości technologii Blockchain, na której działa. Jest całkowicie odporna na wszelkie interwencje osób trzecich, co oznacza, że wszystkie zdecentralizowane aplikacje i DAO rozmieszczone w sieci nie mogą być kontrolowane przez nikogo.

Każda sieć Blockchain jest zbudowana wokół zasady konsensusu, co oznacza, że wszystkie węzły w systemie muszą uzgodnić każdą wprowadzoną w niej zmianę. Eliminuje to możliwości oszustwa, korupcji i sprawia, że sieć jest zabezpieczona przed manipulacją.

Cała platforma jest zdecentralizowana, co oznacza, że nie ma możliwości pojedynczego punktu awarii. W związku z tym wszystkie aplikacje zawsze pozostają w trybie online i nigdy się nie wyłączają. Co więcej, zdecentralizowany charakter i bezpieczeństwo kryptograficzne sprawiają, że sieć Ethereum jest dobrze chroniona przed możliwymi atakami hakerskimi i nieuczciwymi działaniami.

Jak zdobyć/kupić tokeny Ethereum ?

Istnieją dwa podstawowe sposoby uzyskiwania Eteru: kupowanie go i wydobywanie go.

Najpopularniejszym i być może najwygodniejszym sposobem zakupu Ethereum jest kupowanie go na giełdach. Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć giełdę, która obsługuje Kryptowalutę Ethereum i działa w ramach twojej jurysdykcji, założyć konto i użyć swojego konta bankowego, przelewu bankowego lub w niektórych przypadkach nawet karty bankowej do kupowania tokenów Ether. 

Alternatywnie można uzyskać Ether za pośrednictwem handlu peer-to-peer, płacąc za niego dowolną uzgodnioną walutą, w tym Bitcoin lub innymi kryptowalutami. Można to zrobić zarówno online, jak i osobiście. Handel peer-to-peer jest dość popularny wśród użytkowników Bitcoin. Jednak ze względu na praktycznie nieograniczoną podaż żetonów Ether i platformy Ethereum, nie stawiającej pełnej anonimowości użytkownika w czołówce systemu, Ether jest zwykle uzyskiwany poprzez wymianę.

Innym sposobem zdobywania tokenów Ether jest ich wydobywanie. Górnictwo Ethereum wykorzystuje dowód pracy, co oznacza, że ​​górnicy przekazują swoją moc obliczeniową w celu rozwiązania złożonego problemu matematycznego, aby "zamknąć" i potwierdzić blok działań w sieci. Górnicy, którym udaje się ukończyć to zadanie, otrzymują nagrodę za każdy wydany blok.